Zespoły

Dwie rocznice, jeden koncert. BIG CYC z okazji stanu wojennego i wolnych wyborów

To już lada dzień! 22 stycznia na jednej z hal budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się koncert, który będziesz wspominać przez lata. Okoliczności są naprawdę wyjątkowe. Świętujemy dwie, niezwykle ważne daty w historii Polski. Kto opowie o latach końcówki PRL-u lepiej niż teksty kultowych polskich kapel rockowych?

Mamy artefakty dla każdego fana zespołu BIG CYC

Legendarne zespoły, kultowe miejsce i przełomowe wydarzenia

Koncert „Zadzwońcie po milicję” to coś znacznie więcej niż występ LIVE Twoich ulubionych zespołów rockowych. To dobrze zaplanowany happening, w jednym z najsłynniejszych budynków w Polsce. Każdy, kto mieszka w kraju nad Wisłą, powinien choć raz w życiu wpaść na event w tym kultowym miejscu.

To też musisz wiedzieć: Kim jest Krzysztof Skiba? Wodzirej czy wokalista zespołu Big Cyc?

Międzynarodowe Targi Poznańskie już dawno urosły do rangi symbolu stolicy wielkopolski. Ich ogromny metraż i innowacyjne możliwości techniczne przyciągają tysiące wystawców każdego roku. Organizatorzy koncertu postanowili wykorzystać potencjał tego miejsca. Dlatego przebieg wydarzenia urozmaicać będą wizualizacje i materiały archiwalne wyświetlane na ogromnym ekranie LED. Na uczestników czekają też przekąski na zimno i ciepło!

Koncert BIG CYC “Zadzwońcie po milicję”

A kto zagra? Zespoły głęboko zanurzone w specyfice kraju nad Wisłą. Czyli BIG CYC, IRA, SZTYWNY PAL AZJI, CHŁOPCY Z PLACU BRONI, RÓŻE EUROPY oraz WANDA I BANDA. Dla tekstów z albumów tych wykonawców Polska jest wręcz naturalnym tłem. To głosy pokoleń żyjących w przełomowych czasach upadku komunizmu. Każdy obeznany z ich twórczością doskonale o tym wie!

Nie ważne czy w dowodzie masz rocznik 68’, 89’ czy 2000. Te dwa wydarzenia musisz kojarzyć! Jak nie z lekcji historii, to z opowieści rodziców. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku i przeprowadzenie pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 na stałe wpisały się w historię Polski jako przełomowe i kończące pewną epokę wydarzenia. Nie chodzi tu tylko o zmiany gospodarcze i ustrojowe — po 89’ zmienił się sposób myślenia Polaków.

Stan wojenny – czyli próba zatrzymania rewolucji

Ponad 4 dekady temu ówczesny generał Armii Polskiej Wojciech Jaruzelski wygłosił przemówienie, które na stałe zapisało się na kartach historii. Polskie Radio nadało je o godzinie 6 rano 13 grudnia 1981 roku. Ogłoszenie informowało o uformowaniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu stanu wojennego.

Na ulicach zawrzało! W całej Polsce zorganizowano protesty. Przez Gdańsk, Szczecin przez Katowice, Łódź aż po Lublin i Kraków. W Kopalni Węgla Kamiennego Piast 1000 górników w ramach strajku przez 14 dni nie opuściło miejsca pracy (najdłuższy strajk w powojennej historii górnictwa). W Gdańsku ponad 100 000 osób manifestowało swój sprzeciw wobec totalitarnych władz PRL-u. Efektem tej kontrrewolucji robotniczej było internowanie ok. 10 000 osób oraz zwolnienie kilku tysięcy robotników. Ówczesna władza nie wiedziała, że rewolucji nie da się zatrzymać, mogli ją jedynie trochę odwlec…

Pierwsze wolne wybory i długo wyczekiwana wolność

4 czerwca 1989 roku pomiędzy władzami PRL a częścią opozycji doszło do porozumienia. Odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że był to jeden z ostatnich klocków Domino w procesie upadku PRL-u. Poprzedziły je fale strajków w kwietniu i sierpniu 88’. Całkowicie wolne wybory odbyły się już dwa lata później, czyli 27 października 1991 roku.

Jednak to rok 1989 uznaje się za ten symboliczny czas, w którym upadł PRL. To właśnie w tym roku Joanna Szczepkowska wypowiedziała słowa „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”, co wtedy konfundowało, dziś — wcale. W 89’ oficjalnie zmieniono nazwę naszego kraju z Polskiej Republiki Ludowej na Rzeczpospolita Polska. Wybory zakończyły się sukcesem Solidarności — Solidarność zdobyła praktycznie wszystko, co mogła zdobyć; czyli 160 mandatów ze 161 przeznaczonych dla kandydatów bezpartyjnych. Była to druzgocąca klęska rządzących.

Koszulki BIG CYC – o historii z humorem

Adam Bilik w rozmowie z Krzysztofem Skibą (lider ekipy BIG CYC) nazywa zespół BIG CYC zespołem „felietonowym”. To trafne określenie. Rzeczywistość czasów PRL-u jest naturalnym sztafażem dla pierwszych albumów tego kultowego zespołu. Ekipa zawsze była zaangażowana politycznie. Wystarczy wspomnieć kilka ich happeningów. Na przykład ten, kiedy członkowie zespołu przykuli się do kaloryferów w wydawnictwie Polskie Nagrania, by wyrazić protest przeciwko niewypłacaniu tantiem artystom. Sam zespół nazywany jest muzyczną frakcją Pomarańczowej Alternatywy (początki grupy mają miejsce właśnie w sercu wydarzeń tego ruchu), co wiele mówi o charakterze grupy.

Też lubimy ich słuchać. Dlatego przygotowaliśmy dla Was ubrania i akcesoria graficznie nawiązujące do twórczości zespołu BIG CYC. Jeżeli chodzi o jakość, to zawsze możecie na nas liczyć. Na koncertach spotykamy osoby w naszych koszulkach, noszące je na już któryś rok z rzędu przy okazji występów. Nie dziwimy się – wszystko jest w nich, jak trzeba. Poczynając od materiału, przez nadruk i gramaturę, kończąc na wytrzymałości szwów. Wygoda, jakość i dużo serducha włożonego w pracę – tego możesz od nas oczekiwać.

Do zobaczenia na miejscu!

Kultowa muzyka – jest! Profesjonalna organizacja – a jakże! Legendarne miejsce – owszem. Możliwość kupienia pamiątki? – my ją gwarantujemy. Może to być np. T-shirt, badzik, bluza czy naszywka z Twoim ulubionym zespołem. Taki dodatek na pewno doda klimatu wydarzeniu, a do tego zostanie z Tobą na lata! Dla naszych klientów mamy też specjalne udogodnienia.