Jak wygląda stylizacja w stylu punk rock?
W latach 70. XX nikt nie spodziewał się, że bunt przeciwko systemowi, wszelkim podziałom społecznym czy dyskryminacji narodzi nowy nurt w modzie. W praktyce styl punk miał być chwilową odpowiedzią na tradycyjne wartości, a z czasem stał się czymś o wiele więcej.
Obecnie moda punkowa, która wyrosła wokół subkultury punk to unikalny sposób na wyrażanie siebie i dzielenie się swoimi wartościami. Jeśli chcesz ubierać się w stylu punk, to stawiaj na konkretne elementy, które są charakterystyczne w stroju punka, takie jak: dodatki ze skóry, jeansowe spodnie, koszulki. To oczywiście nie wszystko. Punk rock w Polsce to szeroki temat, dlatego stworzenie stylizacji w stylu punkowym może być wymagające.
Moda punkowa – charakterystyczne elementy i kolory
Nie szukaj mocnych kolorów w stroju panka – nie ma tam dla nich miejsca. Moda punkowa to przede wszystkim krata, skórzane tkaniny, które naznaczone zostały przez czas, poprzecierane, często specjalnie zniszczone materiały oraz sprane nadruki przedstawiające pewne poglądy, loga ulubionych zespołów i wiele więcej.
W punkowym ubiorze stawia się również na luźne kroje i dba o to, by stylizacja była poniekąd mroczna, ale nie dyskryminująca czy nawołująca do agresji. Często moda punkowa mylona jest z grunge – choć są one do siebie podane, to różnic jest zdecydowanie więcej.
Wchodząc głębiej w subkulturę punk, możesz zauważyć, że dużą rolę odgrywają również kolory ubrań; tak, jak włosy często barwione są na przyciągające uwagę kolory, tak odzież nie powinna wychodzić poza ramy klasyki, a najlepiej, aby była w kolorach czerni, szarości, granatu lub ewentualnie posiadała czerwone elementy. Stylizację w stylu punk można przełamać barwą białą, na przykład przemycaną w formie nadruku na koszulce.
Co wyróżnia punkową stylizację?
To, co jest głównym wyróżnikiem punkowej stylizacji to przede wszystkim fakt, że wszystkie ubrania wyglądają wyzywającą, a ich zadaniem jest przyciągnięcie uwagi innych. Nie bez powodu mają wiele dziur, przetarć, krzykliwych detali i kontrowersyjnych dodatków – w latach 70. XX wieku subkultura punk miała za zadanie walczyć z nieprawidłowościami w systemie.
Moda punkowa wyróżnia się również dużą ilością detali m.in.: metalowymi guzikami czy wyjątkowo odważną biżuterią, na przykład taką, która stworzona została z łańcuchów oraz skóry. Kobiece stylizacje okraszone są krótkimi spódniczkami czy dziurawymi rajstopami, które dodatkowo mają zwracać uwagę i budzić kontrowersje. Strój punka często jest synonimem wewnętrznego krzyku – to właśnie sposób na pokazanie “jestem tu i nie zgadzam się z tym, jak wygląda ten świat”.
Fryzury w subkulturze punk
W subkulturze punkowej fryzury były bardzo ważnym elementem stylu i sposobu wyrażania się. Początkowo w latach 70. dominował tzw. “punkowy czubek” – krótkie włosy z długą grzywką u góry głowy, której końce były często farbowane na jaskrawe kolory. W latach 80. pojawiły się bardziej radykalne i ekstrawaganckie fryzury, takie jak “mohawk” – wysoka, gładka grzywka na środku głowy, którą można było farbować na różne kolory. Nie powinno zapominać się o “liberty spikes”, czyli wielu długich, ostrzyżonych pasmach włosów ułożonych w sterczące na boki kolce.
Ponadto, w subkulturze punkowej popularne były również ostrzyżone boki i krótkie, cieniowane włosy u góry głowy, które można było układać na różne sposoby, a także dredy, czyli zapuszczone, splecione kosmyki włosów. Fryzury w subkulturze punkowej były zazwyczaj bardzo ekstrawaganckie i miały wyrażać bunt i niezależność. Były one często łączone z charakterystycznymi ubraniami i dodatkami, takimi jak skórzane kurtki, kowbojskie buty, kolczyki, naszyjniki czy łańcuchy.
Czytaj też:
Kolory rasta – Co oznaczają kolory Reggae?
Wybierz porządną koszulkę! Jak rozpoznać t-shirt dobrej jakości?
Muzyczna historia polskiego rocka i punka. Które utwory i wykonawców lubisz?
Ogarnij nasze koszulki rockowe