Lubisz Reggae? Poznaj historię zespołu Dubska i ich nowy album: BDG Roots Rockers!
Zespoły

Lubisz Reggae? Poznaj historię zespołu Dubska i ich nowy album: BDG Roots Rockers!

Rewelacyjne koncerty i nawiązanie ścisłej współpracy z zagranicznymi zespołami. To osiągnięcia, jakimi nie może pochwalić się każdy polski zespół Reggae. Dubska jednak nie jest taka jak wszyscy. Muzyka tej kapeli do dzisiaj dla wielu jest symbolem wyjątkowo dobrego reggae z naszego podwórka, a już szczególnie cenią go sobie rodowici bydgoszczanie. Kim są muzycy z Dubski i czym wyróżniają się na scenie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest Dubska? Dzieje zespołu

Wszystko zaczęło się od zespołu Madżonga Records, który powstał w Bydgoszczy w 1999 roku. Ich pierwsze demo utrzymane w stylistyce reggae powstało jednak rok później. Choć w pierwszych latach XXI wieku panowie zagrali w paru miejscach, ich pierwszy oficjalny album – Dubska – powstał dopiero w 2005 roku.

„Dubska” okazała się przełomowym krążkiem i pozwoliła zespołowi na dobre rozgościć się na scenie. Choć do tej pory był on znany głównie w Bydgoszczy, dzięki pierwszemu albumowi studyjnemu artyści dotarli do szerszej publiczności w całym kraju. „Avokado”, czyli kolejna płyta wydana w 2006 roku, tylko umocniła ich sukces. Wiele piosenek z tego albumu trafiło na listy przebojów Trójki i Radia Bis.

Niedługo potem przyszedł czas na „Dubska Division” – jedyną płytę polskiej grupy, która została nagrana w całości po rosyjsku. Gościem specjalnym był Gera Morales – syn rosyjskiej arystokratki i kubańskiego partyzanta, zwany też ojcem rosyjskiego reggae.

Lider wschodniej grupy Jah Division był wieloletnim przyjacielem muzyków z Dubski. W ramach tego projektu wspólnie zjechali sceny i kluby w całej Polsce, a nawet zagrali na Przystanku Woodstock.

Jak grała Dubska?

Każdy, kto był na koncercie Dubski, doskonale wie, jak świetnie radzą sobie oni na scenie. Organizatorzy eventów też zdają sobie z tego sprawę i zawsze bardzo chętnie ich zapraszali. Dubska zagrała na większości liczących się polskich festiwalach reggae takich jak: Winter Reggae, Reggae nad Wartą, Reggae na Piaskach, Reggaeland, Afryka czy wreszcie Ostróda Reggae Festiwal. Zespół dwa razy koncertował na dużej woodstockowej scenie.

Popularność Dubski nie kończyła się jednak na Polsce. Kapela dwukrotnie zagrała w Rosji, z czego raz na festiwalu Nashestve – największym rosyjskim evencie w plenerze.

W 2008 roku Dubska wraz z Całą Górą Barwinków ruszyli na wspólną trasę pod szyldem „Kumple on Tour”. Współpraca zaowocowała około trzydziestoma koncertami w całej Polsce. Dwa lata później zespół wydał kolejny krążek studyjny – Loko-Loko, wyraźnie inspirowany zagranicznymi gwiazdami soulu i latynoskiej muzyki. 

Na kolejny album fani musieli poczekać aż do 2013 roku, jednak „Love & Culture” zdecydowanie nie zawiodło ich oczekiwań. Głównie składał się on z coverów utworów zagranicznych geniuszy reggae takich jak choćby Bob Marley czy duet Everly Brothers.

Kolejna płyta, „Ulicami”, okazała się zwrotem muzycznym w dziejach zespołu. Album ten wyróżniał się stylem, który przywodził na myśl uliczne kapele. Piosenki miały naleciałości hip-hopowe, a czasem nawet pojawiały się brzmienia znane z muzyki klubowej.

Zajebista, oryginalna muzyka i charyzmatyczny frontman sprawiły, że Dubska do dzisiaj utrzymała się na scenie. Ba, nadal są na tyle popularni, że raczej nie zamierzają w najwyższym czasie zwijać manatków.

Kto gra w Dubsce? Skład kapeli

Obecny skład Dubski to:

  • wokalista i gitarzysta Dymitr Czabański;
  • wokalistka Diana Rusinek;
  • perkusista Jarosław Hejmann;
  • wokalista i gitarzysta Marcin Grzybowski;
  • gitarzysta basowy Artur Małecki;
  • klawiszowiec Tomasz Bartz;
  • trębacz Marek Szczepański;
  • puzonista Krzysztof Błaszczak.

Przez ponad dwie dekady przez zespół przewinęli się także: Krzysztof Myczko, Lech Wilczaszek, Wojciech Jachna, Jan Gembala, Filip Racinowski, Tomek Tylka, Michał Michota i Marcin Muszyński.

Bogata dyskografia Dubski

Choć Dubska nagrywała już od 2000 roku, pierwszy z ich ośmiu albumów studyjnych pojawił się dopiero pięć lat później. Ich dyskografia prezentuje się następująco:

  • Dubska (2005);
  • Avokado (2006);
  • Dubska Division (2008);
  • Loko-Loko (2010);
  • Love & Culture (2013);
  • Ulicami (2016);
  • Bajki i Legendy (2018);
  • BDG Roots Rockers (2021).

Należysz do fanów muzyki, która ma swoje korzenie na Jamajce? Śledź naszego bloga – regularnie wrzucamy tu ciekawe info o artystach z różnych gatunków. Zapisz się też do naszego newslettera!