Piotr Rogucki i jego kariera. Jak to się rozwija?
Zespoły

Piotr Rogucki i jego kariera. Jak to się rozwija?

Frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma, aktor z wyróżnieniami… Piotr Rogucki to ten typ człowieka, który robi wiele rzeczy naraz – i wszystko wychodzi mu świetnie. Zdecydowanie warto przedstawić jego sylwetkę bliżej i zapoznać się z bogatym dorobkiem artystycznym tego nietuzinkowego faceta. Dowiedz się więcej o Piotrze Roguckim!

Kim jest Piotr Rogucki?

Piotr Rogucki urodził się 5 maja 1978 roku w Łodzi. To właśnie tam artysta uczęszczał do szkoły i spędził całą swoją młodość. Swoje pierwsze lata przeżył w blokowej klitce – 9 osób na dwa pokoje. Gdy jednak skończył sześć lat i poszedł do zerówki, jego rodzice zmienili mieszkanie na większe.

Rogucki wspomina pewną „straszną” historię ze swojego dzieciństwa. Gdy wraz z siostrą zostali sami w domu, z sufitu zaczęła kapać woda. Przerażone dzieciaki były wówczas przekonane, że utoną i zaczęli wołać o pomoc. Jak można się było spodziewać, okazało się, że strach ma wielkie oczy – wody nie uzbierała się nawet solidna kałuża. W tym wieku lubił też biegać po nieodkrytych terenach.

Jak to zwykle bywa w przypadku wybitnych artystów, pierwsze zajawki Roguckiego pojawiły się w bardzo młodym w wieku. Swoją pierwszą gitarę dostał już w wieku 10 lat i bardzo pokochał ten instrument. Niedługo później, bo w szóstej klasie, zaczął już pisać własne teksty muzyczne.

Jednak talenty aktorskie Roguckiego nie kończyły się na muzyce. Pod koniec podstawówki nauczyciele zachęcali go nie tylko do liceum muzycznego, ale i plastycznego. Ostatecznie spróbował z teatrem, a dokładniej łódzkim Teatrem Amatorskim Studia Teatralnego „Słup”, ale szybko się zniechęcił. Wylądował w technikum elektrycznym, jednak przez jakiś czas chodził na zajęcia do szkoły muzycznej, gdzie m.in. grał na pianinie.

Ostatecznie w 2006 roku Piotr Rogucki został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. To był też czas powstawania jego flagowego projektu – rockowego zespołu Coma.

Dorobek muzyczny Roguckiego

Rogucki karierę sceniczną rozpoczął od śpiewania na festiwalach piosenki i przeglądach takich jak Wrzosowisko, Oranżeria, Piostury i Spotkania Zamkowe w Olsztynie. Jednak najbardziej znaną inicjatywą, w jakiej brał udział, jest niewątpliwie zespół Coma. To kapela muzyczna założona w 1998 roku w ramach współpracy perkusisty Tomasza Stasiaka i Dominika Witczaka, który grał na gitarze. Wkrótce potem dołączył do nich także Piotr Rogucki. Pierwszym głośnym singlem tego zespołu był kawałek Skaczemy/Pasażer, który – jak na tamte czasy – zrobił prawdziwą furorę.

Coma zdobyła rozgłos także przez to, w jakim towarzystwie się obracała. Rogucki wraz z zespołem Coma miał okazję koncertować m.in. z Kazikiem Staszewskim, T. Love czy Acid Drinkers. I tak aż do 2004 roku, gdy pojawiła się ich pierwsza płyta studyjna – Pierwsze wyjście z mroku. Wówczas zaczęli śpiewać piosenki swojego autorstwa na przeglądach i festiwalach takich jak Przystanek Woodstock.

Lata później Piotr Rogucki otrzymał, wraz ze swoim zespołem, liczne nagrody i wyróżnienia. W 2001 roku zdobył II nagrodę na 37. Festiwalu Piosenki w Krakowie. Trzy lata później chłopaki zapracowały sobie na Nagrodę Grand Prix im. Agnieszki Osieckiej. Zostali też wyróżnieni na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Zespół w 2007 roku miał okazję zagrać na Woodstocku, gdzie nagrodzono ich Złotym Bączkiem. Ich dalsze sukcesy także były imponujące – grali nawet na jednej scenie z Linkin Park i Pearl Jam. Ostatecznie w 2019 roku Piotr zawiesił działalność zespołu Coma i wraz z muzykiem Jakubem Karasiem założył jedyny w swoim rodzaju duet Karaś/Rogucki.

Kariera aktorska Roguckiego – nie tylko Stulecie Winnych

Kariera aktorska Roguckiego zaczęła się grubo ponad dwie dekady temu. Już podczas studiów występował w przedstawieniach, m.in. w Zaryzykuj wszystko Grzegorza Jarzyny. Z czasem jego dorobek aktorski się powiększał, a on sam miał okazję zagrać także w innych spektaklach.

Sprawdź też: Zespół COMA. Hipertrofia i inne albumy. Poznaj ich!

A co z telewizją? Tutaj debiut miał miejsce jeszcze szybciej, bo w 1998 roku. Rogucki miał wówczas okazję wziąć udział w serialu Syzyfowe prace. To nie był jego ostatni serial – z doskoku pojawiał się także w produkcjach takich jak Czas Honoru, Lekarze czy To nie koniec świata. W 2010 roku zagrał w znanej pełnometrażówce Skrzydlate Świnie.

Dziś najpopularniejszą rolą Roguckiego jest jednak postać Ryszard Borkowski w serialu Stulecie Winnych.

Piotr Rogucki – żona, rodzina

Rogucki jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki dzieci. Jego żona Zofia pracuje jako lekarz-radiolog, a dzieci urodziły się kolejno w 2013 i 2014 roku. Jak twierdzi sam artysta, ojcostwo przewróciło jego życie do góry nogami – ale tak pozytywnie.

Dyskografia Piotra Roguckiego

Rogucki był nie tylko członkiem zespołu Coma, ale także solowym artystą. W jego portfolio pojawiły się cztery własne albumy:

  • Loki – wizja dźwięku (2011);
  • 95-2003 (2012);
  • J.P. Śliwa (2015);
  • Ostatni bastion romantyzmu (2020).

Chcesz dowiedzieć się więcej o znanych polskich autorach tekstów i piosenek? Śledź naszego bloga i bądź na bieżąco z ciekawostkami o legendarnych postaciach ze świata rocka!

Ogarnij nasz sklep COMY