„Szaroróżowe” owady z gitarą? Poznaj utwory i albumy zespołu Muchy!
Kto wpadłby na to, by nazwać swój zespół „Muchy”? Może nie jest to najdziwniejsza nazwa, jaką mogłaby sobie wymyślić rockowa kapela, a z pewnością stoi za nią ciekawa historia. Jeśli jednak chodzi o rocka, grupka chłopaków z Poznania zrobiła prawdziwy szum, gdy tylko po raz pierwszy weszła na scenę – a nawet jeszcze wcześniej. Kim są Muchy, jak zaczynali i co tworzą? Przekonaj się!
Historia Much – jednego z najpopularniejszych poznańskich zespołów
Spis treści
Poznański zespół Muchy powstał w 2004 roku, a do jego pierwszego składu należeli: Michał Wiraszko, Szymon Wasilewski i Piotr Maciejewski. Na ich debiut nie trzeba było czekać – rok po powstaniu dograli się na rocznicową płytę „Tribute to Partia”. Ich cover „Nieprzytomna z bólu” okazał się czarnym koniem tego albumu i w 2006 roku wyróżnił go m.in. Program 3 Polskiego Radia.
Pierwszy autorski singiel zespołu, „Miasto doznań”, w 2007 roku zajął 7 miejsce na liście wspomnianej wyżej stacji radiowej. Jesienią tego samego roku kapela wydawał swoją pierwszą płytę – Terroromans – którą słuchacze PR3 obwołali tytułem płyty roku. Prowadzący stację także polubili muchy – w przeciwnym razie raczej nie określiliby ich Zespołem Roku.
Liczne wyróżnienia i wyjazdy
W tamtym okresie panowie zdobywali wiele nagród muzycznych. Słodził im nie tylko PR3 – w krótkim czasie przyznano im też:
- trzy nagrody Miazga 2007 (zespół, piosenka i album) – magazyn Pulp;
- nominację do Eska Music Awards 2007 w kategorii rockowego albumu roku;
- nominację do Fryderyka 2008 w kategorii nowa twarz nowografii;
- nominację do nagrody Nocne Marki 2008 jako „zespół roku” – magazyn Aktivist.
W 2008 roku Muchy miały już na koncie całkiem niezły dorobek artystyczny i sporo tras koncertowych. Lubili ich zarówno festiwalowicze, jak i organizatorzy, dlatego już po kilku latach swojej działalności zagrali praktycznie na wszystkich większych eventach. Open’er? Festiwal w Jarocinie? Proszę bardzo!
Co więcej, Muchy mogły pochwalić się wówczas czymś, czego nie osiągnął nikt przed nimi: pojawili na Open’erze aż dwa razy.
Rok później Muchy nawiązały współpracę z nowym producentem – Marcinem Borsem. Układało się to całkiem nieźle: w 2010 pojawiła się kolejna płyta zespołu pt. Notoryczni debiutanci. Największy hit tego albumu, Przesilenie, zdobył pierwsze miejsce na listach przebojów P3PR, Radia Afera i Radia Merkury.
2011 rok przyniósł pewne zmiany w formacji. Odszedł z niej m.in. Piotrek Maciejewski, jeden z ojców Much. Ostatecznie zastąpił go Damian Pielka i już w nowym składzie kapela nagrała trzeci album Checicospowiedziec.
Muchy aktywnie koncertują do dzisiaj i raczej nie zbierają się do zejścia ze sceny. Chcesz zobaczyć ich na żywo? Może właśnie teraz jest idealna okazja!
Jacy muzycy grają w zespole Muchy?
Na obecny skład Much składa się:
- wokalista i gitarzysta Michał Wiraszko;
- wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Piotr Maciejewski;
- perkusista Szymon Waliszewski;
- gitarzysta Piotr Kołodyński;
- gitarzysta Stefan Czerwiński.
Wcześniej przewinęli się przez niego także: Tomasz Skórka, Michał Puchała, Łukasz Stachowiak, Damian Pielka i Krzysztof Zalewski.
Nie tylko „Szaroróżowe”. Dyskografia i albumy zespołu
Na dyskografię poznańskich Much składa się sześć albumów:
- Terroromans (2007);
- Notoryczni debiutanci (2010);
- Chcecicospowiedziec (2012);
- Karma market (2014);
- Powracająca fala (2015);
- Szaroróżowe (2021).
Ich głośniejsze kawałki to m.in. Przesilenie, Miasto Doznań, Zimne Kraje i Papierowy Księżyc.
Gdzie zagra zespół muchy? Koncerty i bilety
Jeszcze w tym roku Muchy wystąpią m.in. w:
- Centrum Kultury Karolina w Radzionkowie – 10 października;
- Klubie Tama w Poznaniu – 26 listopada.
Bilety na te eventy kupisz np. tutaj.
Chcesz być zawsze na bieżąco z zagranicznymi i polskimi zespołami muzycznymi? Zastanawiasz się, na jaki rockowy koncert wybrać się w 2022 roku? Śledź naszego newslettera, a nie ominie Cię żadne ważne wydarzenie muzyczne!
Ogarnij sklep MUCHY!