Zespół Włochaty – prawdziwi anarchopunkowcy. Poznaj ich historię i dyskografię!
Czy wiesz, że Katarzyna Nosowska debiutowała w punkowym zespole? Swój pierwszy koncert zagrała właśnie z kapelą Włochaty! Ci anarchopunkowcy z krwi i kości zdążyli podbić już niejedną scenę, a ich solidne płyty do dzisiaj robią furorę. Jak wyglądały pierwsze kroki tego szczecińskiego zespołu? Które ich płyty były przełomowe? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu!
Uwaga: Marek „Fagas”, współzałożyciel i wieloletni gitarzysta zespołu Włochaty, mierzy się z ogromnymi problemami zdrowotnymi. Pomóc może mu tylko długa i bardzo droga rehabilitacja, która nie jest refundowana przez NFZ. Chcesz pomóc mu wrócić do zdrowia? Wesprzyj oficjalną zbiórkę. Liczy się każda złotówka!
Jak powstał Włochaty? Historia zespołu
Spis treści
Szczeciński zespół Włochaty jest z nami na scenie już od 1987 roku. Właściwie na początku kapela nazywała się Włochaty Odkurzacz, a obecna nazwa pojawiła się dopiero jakiś czas później.
Ekipa zaliczyła swój debiut już w roku założenia grupy, ale do szerszej publiczności trafili dopiero kilka lat później. W 1989 roku Włochaty zagrał koncert wraz z Kasią Nosowską w klubie Pinokio w Szczecinie. Warto wspomnieć, że był to pierwszy sceniczny występ znanej wokalistki.
Artyści aktywnie próbowali załapać się na występ podczas słynnego festiwalu w Jarocinie. W 1990 roku wysłali tam nawet swoją kasetę z najlepszymi kawałkami. Wtedy też skrócono nazwę zespołu – od teraz był po prostu „Włochaty”.
1991 rok to czas wydania pierwszej kasety „For sale” – na razie w skromnym nakładzie, bo tylko 100 egzemplarzy. Choć jej odbiór był niezły, nie wystarczyło to, by spełniło się marzenie muzyków, czyli koncert w Jarocinie.
Ostatecznie udało im się dopchać na festiwal dopiero w 1993 i poszło im dobrze: zdobyli nawet wyróżnienie. Tego roku powstała też kaseta „Live”, na której mogliśmy usłyszeć zapis koncertu z dużej sceny w Jarocinie. Kwestiami finansowymi zajęła się wytwórnia Nikt Nic Nie Wie.
W 1994 roku powstała kolejna kaseta – „Włochaty” – wydana przez Silverton. W tym czasie szeregi kapeli zasiliła saksofonistka Anka, która wniosła do grupy powiew świeżości. Sprawiło to, że już rok później wydano „Włochatego” po raz drugi, tym razem z dogranym saksofonem i materiałem z Silvertonu.
Anka grała pośród panów aż do 1997 roku i wydali razem kilka dobrych płyt takich jak „Bank $wiatowy” czy „Wojna przeciwko ziemi”. Razem z nią odszedł też Fagas, a nowym gitarzystą został Filip. Rok później miało miejsce bardzo niefortunne wydarzenie – perkusista Billy paskudnie złamał nogę. Jednak nawet to nie powstrzymało go od grania w zespole. Niestety, kilkuletnia rehabilitacja nie przyniosła żadnego rezultatu i w 2001 noga Billy’ego została amputowana.
Upadek i powrót na scenę
18 maja 2002 roku grupa świętowała 15-lecie swojej działalności. Z tej okazji odbył się urodzinowy koncert, który uwieczniono na wideo i na płycie „Tryumf anarchii nad tyranią”.
Przez kilka lat Włochaty wydawał płyty i grał koncerty bez większych niespodzianek. Kilka wymian w składzie, ot co. W 2003 roku szeregi zespołu zasilił Skoda, nowy świetny gitarzysta.
Sprawdź też: Włochaty, koszulki i marchewka, czyli Jedzenie Zamiast Bomb
Pierwszy poważniejszy wstrząs nadszedł w 2007, kiedy to zespół postanowił zawiesić działalność. Z przyczyn personalnych.
Kapela nie pozostała w zawieszeniu na długo. Już rok później w jednym ze szczecińskich studiów powstało kilka kawałków pod szyldem „Włochaty Inaczej”. Teksty zespołu mocno nawiązywały wówczas do aktualnych wydarzeń społecznych, m.in. krytykowali łamanie praw człowieka w Chinach i wspierali kampanię Amnesty International.
W 2013 do zespołu dołączył Raga, który już dawno kumplował się z chłopakami z Włochatego, ale dopiero teraz postanowił grać wspólnie z nimi.
Włochaty gra do dziś i mimo przetrwania kilku dekad na scenie zespół wciąż nie zwalnia tempa!
Skład zespołu Włochaty
Na „Włochatego” składa się obecnie sześć osób:
- wokalista i gitarzysta basowy Jerzy „Jeż” Zajkowski;
- wokalista i gitarzysta Piotr „Skoda” Skotnicki;
- perkusista Sylwester „Billy” Biliński;
- wokalista Maciej „Raga” Jarlem;
- gitarzysta Paweł „Guliwer” Gurbada;
- pomocnik literacki Kuba Wicher.
Przez zespół przewinęły się też postacie takie jak: Kasia Nosowska, Zebra, Paweł „Pauluss” Pawłowski, Kamil, Florens, Graba, Filip, Kieras, Anka, Dyda czy wreszcie Fagas – jeden z założycieli grupy.
Punkowa dyskografia kapeli Włochaty
Przez kilkadziesiąt lat swojej działalności ten polski zespół wydał czternaście solidnych albumów, z czego jeden aż trzy razy:
- For Sale (1991);
- Włochaty Live (1993);
- Włochaty – płyta gramofonowa (EP)(1993);
- Włochaty – kaseta (1994);
- Włochaty – płyta gramofonowa (1995);
- Bank $wiatowy (1996);
- Wojna przeciwko ziemi (1996);
- Droga Oporu (1999);
- Zamiana Pieniędzy na rebelię (2000);
- Zmowa (2000);
- Tryumf Anarchii nad Tyranią (2002);
- Dzień Gniewu (2004);
- Bunt i Miłość (2005);
- Wbrew Wszystkiemu (2010);
- Głośniej od Bomb (2017);
- Bez Wytchnienia (2021).
Jaki był pierwszy w historii zespół rockowy? Jak przebiegały dzieje najsłynniejszych kapel w Polsce i na świecie? Jeśli Cię to interesuje, koniecznie zapisz się do naszego newslettera! Regularnie wrzucamy świeże informacje na temat zespołów rockowych i nie tylko. Śledź uważnie naszego bloga, a nie zawiedziesz się!
Ogarnij nasze sklep Włochaty!