Znasz zespół Farben Lehre? Poznaj ich utwory, tłumaczenie nazwy i czy grają rock!
Czy jest ktoś, komu trzeba przedstawiać kapelę Farben Lehre? Płoccy muzycy zrobili prawdziwą furorę na scenie punka zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ich kawałki do dziś górują na tracklistach, a płyty nadal sprzedają się jak świeże bułeczki. Dowiedz się więcej o historii i twórczości tego niesamowitego zespołu! Nieco dowiesz się na oficjalnej stronie zespołu Farben Lehre <– kliknij w ten link.
Historia zespołu Farben Lehre
Spis treści
Płocka formacja Farben Lehre postała w 1986 roku, a jej założycielami byli wokalista Wojciech Wojda i perkusista Marek Knap.
Oczywiście duet to za mało, by prowadzić punkowy zespół z prawdziwego zdarzenia. Kapelę wkrótce zasilili Robert Chabowski i Piotr Kokoszczyński – pierwszy grał na gitarze, drugi zaś był basistą.
Chłopaki zagrały swój pierwszy koncert w 1986 roku, w auli płockiego liceum, do którego wcześniej uczęszczali obydwaj założyciele. Wydarzenie okazało się całkiem sporym sukcesem. Ich muzyki przyszło posłuchać 150 osób – jak na nikomu nieznaną formację muzyczną to całkiem imponująca publiczność. Rok później Farben Lehre ruszyło ze swoją pierwszą trasę koncertową, która rozpoczęła się występem na festiwalu w Jarocinie.
Od tego czasu kapela rokrocznie grała niezliczoną ilość koncertów w Polsce i za granicą. Pojawili się między innymi na Przystanku Woodstock 2006 czy Punky Reggae Live 2008. Farben Lehre miało okazję grać też u boku zespołów takich jak Die Toten Hosen, Vibrators, U.K.Subs czy Dritte Wahl.
Obecnie do FL należą:
- Wojciech Wojda – wokalista i autor tekstów;
- Konrad Wojta – gitarzysta i wokalista;
- Filip Grodzicki – gitarzysta basowy;
- Adam Mikołajewski – Perkusista.
Skąd wzięła się nazwa Farben Lehre?
Zespoły rockowe rzadko wybierają swoje nazwy przypadkowo. Zazwyczaj stoi za nimi jakaś symbolika, która oddaje ducha lub przesłanie danej formacji. A jak było z pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców trasy koncertowej Punky Reggae Live?
Czytaj też: Punky Reggae Live 2022 – Prawda, Muzyka, Szacunek
Sam pomysł na nazwę wziął się z twórczości Juliana Tuwima, który użył tego określenia w swoim poemacie „Kwiaty Polskie”. Farbenlehre można przetłumaczyć jako naukę o kolorach lub lekcję barw. Zatem tłumaczenie FARBEN LEHRE to nic innego, jak teoria kolorów. Takie zatytułowanie kapeli rockowej było nie tylko oryginalnym, ale też dość prowokacyjnym ruchem. Dlaczego? W końcu nazwa miała niemiecki wydźwięk – dziś nie byłoby w tym nic dziwnego, ale wtedy takie posunięcie budziło pewne kontrowersje.
Wojciech Wojda w jednym ze swoich wywiadów przyznał, że przez lata swojej kariery pod szyldem FL dostał całą masę pytań o to, dlaczego polski zespół przyjął niemiecką nazwę. A że kapela koncertowała nie tylko w Polsce, ale także za zachodnią granicą, dla wielu fanów był to twardy orzech do zgryzienia.
Odpowiedź założyciela zespołu była prosta i wymowna: „a dlaczego nie?”.
Farben Lehre – spis albumów i najsłynniejsze utwory
Przez niemal cztery dekady swojej kariery Farben Lehre zdążyło nagrać 16 albumów studyjnych:
- Bez pokory (1991);
- My maszyny (1993);
- Nierealne ogniska (1995);
- Insekty (1995);
- Zdrada (1996);
- Garażówka (1996);
- Atomowe zabawki (2001);
- Pozytywka (2003);
- Farbenheit (2005);
- Snukraina (2008);
- Ferajna (2009);
- Achtung 2012 (2012);
- Projekt Punk (2013);
- Trzy dekady (2016);
- Stacja Wolność (2018);
- Pieśni XX wieku (2021).
Do ich największych hitów można zaliczyć utwory takie jak: Matura, Spodnie z GS-u, Terrorystan, Handel, Judasz czy Helikoptery ’87. Wiele z tych klimatycznych utworów nadal puszcza się na popularnych stacjach radiowych.
Muzyka Farben Lehre powinna znaleźć się w kolekcji albumów każdego miłośnika rocka z naszego polskiego podwórka!
Koszulki Farben Lehre dla każdego fana
Wybierasz się na koncert tego zespołu? A może po prostu szukasz koszulek Farben Lehre? Jesteś w doskonałym miejscu. Jesteśmy oficjalnym merchem tego zespołu i znajdziesz u nasz zajebiste produkty w doskonałej jakości i w jeszcze lepszej cenie. Szeroki wybór, 100% bawełna i 100% serducha włożonego w detale. Kupisz raz, wrócisz po więcej – słowo.