Niewiele jest zespołów, które cieszą się takim szacunkiem w Polsce, co SABATON. Jeszcze mniej jest zagranicznych zespołów, które zostały w jakikolwiek sposób wyróżnione przez polski rząd. Czyli takich jak ekipa ze szwedzkiego Falun - SABATON. Nie byłoby jednak i fanów i symbolicznych kordzików od Ministra Obrony Narodowej, gdyby nie osiągnięcia tego szwedzkiego zespołu a przede - gdyby nie poruszana tematyka.
Od samego początku SABATON inspiruje się wydarzeniami historycznymi i to z różnych krajów. Nad Wisłą szczególną popularność zdobył utwór SABATON Uprising, który wprost porusza tematykę Powstania Warszawskiego. Czyli jednego z najbardziej symbolicznych i spontanicznych zrywów w dziejach Polski. Utwór pochodzi z albumu Coat of Arms, czyli piątego studyjnego albumu, który został wydany w 2010 roku. Poza Uprising znalazło się tam 9 innych utworów. Wszystkie inspirowane - jakżeby inaczej - najważniejszymi wydarzeniami podczas II wojny światowej.
Co to znaczy w ogóle SABATON? Czy SABATON to zespół satanistyczny? Bynajmniej. SABATON to po prostu element zbroi rycerza, obejmującym jego stopy. Zamiennie używa się nazwy solleret. Ciekawostką był fakt, że sabatony rzadko były używane przez rycerzy. Po pierwsze dlatego, że nie było rzeczywistej potrzeby ochrony stóp podczas walki wręcz. Po drugie dlatego, że żelazne obuwie znacząco ograniczało ruch, szczególnie na mokrym lub grząskim gruncie. Dlatego większość rycerzy i ogólnie piechoty zakładało skórzane buty, co zwiększało ich mobilność.
Z jakiego kraju pochodzi SABATON? Ze Szwecji, a konkretnie to z Falun. Jest to grupa muzyczna, która powstała w 1999 roku. Od samego początku z zespołem związani są: wokalista Joakim Brodén i gitarzysta Pär Sundström. Grają przede wszystkim muzykę z pogranicza power metal i heavy metal. Dominującą tematyką są wszelkie zagadnienia historyczne, które wiążą się z większymi bądź mniejszymi bitwami. Tak jak przytoczony wcześniej Uprising, w którym SABATON wprost nawiązuje do Powstania Warszawskiego.
Co ciekawe, pierwszy studyjny album SABATONU powstał 6 lat po powstaniu zespołu, a dokładnie to w 2005 roku. Tak konkretnie to SABATON nagrał następujące albumy:
Do tego jeszcze należy zaliczyć trzy koncertowe albumy:
SABATON wypuścił też w sumie dwie kompilacje:
Wszystkie te albumy zdobyły w sumie 4 złote płyty w Polsce, trzy złote płyty w Szwecji i po jednej złotej płycie w Finlandii i w Czechach.
Na wszystkich albumach znajdziesz sporo nawiązań do polskiej historii. Poza SABATON Uprising o Powstaniu Warszawskim, zespół poruszył tematykę sukcesów Dywizjonu 303, Bitwy o Wiznę czy zwycięstwo pod Wiedniem. Biorąc pod uwagę całą twórczości tej grupy muzycznej, fakt nawiązywania do polskiej historii nie dziwi. Opisywane wydarzenia miały duże znaczenie nie tylko w kontekście Polski, ale i całej Europy. Jak chociażby zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, które zatrzymało pochód Imperium Osmańskiego w głąb Europy.