Variété, czyli poetycki cold wave

Zespół VARIÉTÉ znany jest jako jeden z czołowych przedstawicieli nurtu cold wave w Polsce. Co więcej, o grupie z Bydgoszczy mówi się, że jest prekursorem tego gatunku. Gra polegająca na prostych, oszczędnych motywach muzycznych, minimalizm pod względem wykorzystania instrumentów i powtarzalność sekwencji melodycznych w połączeniu z poetyckim talentem wokalisty Grzegorza Kaźmierczaka stworzyło w rezultacie zespół, który na stałe wpisał się w historię polskiej muzyki.

Jeśli ta bydgoska grupa nie jest Ci znana od wczoraj i chcesz okazać jej wsparcie oraz szacunek, odwiedź nasz sklep. VARIÉTÉ wciąż tworzy i koncertuje, dlatego zakup np. koszulki VARIÉTÉ może okazać się strzałem w dziesiątkę podczas przygotowań do ich występu. Nasze ubrania i akcesoria są produkowane w Polsce. Sami dbamy o ich jakość i wytrzymałość. Dlatego właśnie większość klientów nosi je przez długie lata. Dołącz do nich!

Wyświetlane 1-2 z 2 produktów
Zdjęcia produktu Koszulka VARIETE DZIKI KSIĄŻĘ
  • XS
  • S
  • M
  • L
  • XL
  • XXL
  • 3XL
79,90 PLN
Zdjęcia produktu Koszulka damska VARIETE LOGO white
  • XS
  • S
  • M
  • L
  • XL
79,90 PLN
Strona 1 z 1

Historia zespołu VARIÉTÉ w pigułce

Jak wiele polskich zespołów, pierwszym przystankiem na drodze ku sławie był dla VARIÉTÉ legendarny Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie. W 1984 roku bydgoski zespół zagrał tam, otrzymując wyróżnienie. Sukces ten przebili już rok później, w 1985 roku, kiedy to grupa zdobyła nagrodę główną. Na jarocińskiej scenie kapela gościła jeszcze kilkakrotnie w latach 90, zgarniając przy tym nagrodę burmistrza miasta.

Na profesjonalną sesję nagraniową zespół VARIÉTÉ zdecydował się w 1985 roku. Wtedy to właśnie kapela zarejestrowała 10 utworów (w tym znany singiel „I znowu ktoś przestawił kamienie”) na swoje pierwsze LP. Pech sprawił, że nagranie zostało skradzione tuż przed próbą wydania albumu. Nagranie-matka stało się albumem-widmo, a jej słabej jakości kopie krążyły po Polsce, a nawet bywały emitowane bez zgody muzyków. Ostatecznie krążek ukazał się w 2002 roku pod tytułem „Bydgoszcz 1986”.

W 1993 roku w nieco zmienionym składzie (do grupy dołączył gitarzysta Marek Maciejewski, a Jacek Buhl został zastąpiony przez Tomasza Dorna z Abaddonu) wydał płytę o tytule „Variété”. Album inaczej niż dotychczasowe nagrania został urozmaicony przez jazzowe sekwencje, co zawdzięczamy nieżyjącemu już, legendarnemu trębaczowi Andrzejowi Przybielskiemu.

Dwa lata później bydgoska ekipa wydała koncertowy album „Koncert Teatr STU”, będący zarejestrowanym w Krakowie występem grupy. W 1996 fani doczekali się kolejnego studyjnego wydawnictwa zatytułowanego „Wieczór przy balustradzie”. Potem aktywność zespołu zmalała aż do 2005 roku, w którym to ekipa wydała album „Nowy materiał”, po tym krążku zespół VARIÉTÉ wyjechał do Nowego Jorku. Rezultatem pobytu w USA był album „Zapach wyjścia” (2008), zrealizowany z udziałem amerykańskich muzyków.

Kolejne albumy VARIÉTÉ to „Piosenki kolonistów” (2013), „Nie wiem” (2017) i „Dziki książę” z 2021 roku. Ostatni z wymienionych został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Piosnka Literacka i Poetycka, co pokazuje, że pomimo lat zespół wciąż trzyma wysoki poziom.

Skład zespołu VARIÉTÉ

Skład bydgoskiej ekipy zmieniał się niejednokrotnie. Liderem zespołu od początku jego istnienia jest Grzegorz Kaźmierczak. To on odpowiada za poetycką warstwę liryczną utworów VARIÉTÉ. Do muzyków tworzących zespół należą/należeli:

●     Grzegorz Kaźmierczak – śpiew, elektronika (1983-obecnie)

●     Marek Maciejewski – gitary (1990-obecnie)

●     Marcin Karnowski – perkusja

●     Grzegorz Korybalski – bas (2021-obecnie)

●     Wojtek Woźniak – gitara basowa (1983–2006)

●     Jacek Buhl – perkusja (1983–1989)

●     Radek Urbański – gitara (1983–1987)

●     Sławek Abramowicz – saksofon (1983–1987)

●     Bernard Pyrzyk – skrzypce (1986)

●     Tadeusz Kołecki – gitara (1987–1990)

●     Tomasz "Perełka" Dorn – perkusja (1989–1997)

●     Jarek Hejmann – perkusja (2001–2006)

●     Tomasz Krzemiński – gitara basowa (2006)

Dyskografia zespołu VARIÉTÉ

VARIÉTÉ nie wypuszcza albumów regularnie. Niemniej jednak warto na nie czekać, ponieważ kiedy już się pojawią, to przekaz zawarty w ich muzyce pozostaje na długo w myślach odbiorcy. Bydgoski zespół do 2022 roku wydał łącznie 12 krążków (wliczając kompilację „Polish New Wave” i bootleg „Nothing – MC” z 1984) Lista albumów w porządku chronologicznym wygląda tak:

●     Bydgoszcz – MC (Akademickie Radio „Pomorze” 1992); CD (Furia Musica 2002 – reedycja jako Bydgoszcz 1986)

●     Variété – CD (Kophaus 1993), MC (Music Corner 1996 – reedycja)

●     Koncert Teatr STU – CD (Music Corner 1995)

●     Wieczór przy balustradzie – CD (Music Corner 1996)

●     Nowy materiał – CD (EMI Music Poland 2005)

●     Zapach wyjścia – CD (Kuka Records 2008)

●     Piosenki kolonistów – CD (247 Records 2013)

●     PPA Wrocław 2015 – CD (247 Records 2015)

●     Nie wiem – CD (Agora 2017)

●     Dziki książę – CD (Mystic Production 2021)

Ubrania VARIÉTÉ

Koszulki zespołu VARIÉTÉ mogą przydać Ci się nie tylko podczas koncertów. Wielu klientów naszego sklepu nosi wyprodukowany przez nas merch na co dzień. Czemu? W jego wykonanie wkładamy masę pracy i serca. Dlatego bluzy VARIÉTÉ w większości wykonane są wyłącznie z naturalnej bawełny. Szwy w naszych ubraniach idealnie spełniają wymogi energicznego koncertowania, a nadruk jest trwały i intensywny. Oprócz ubrań mogą Ci się przydać również akcesoria VARIÉTÉ. Możesz np. kupić kolekcję badzików, by podarować je swojej ekipie przed koncertem. W ten sposób lepiej wpasujecie się w klimat wydarzenia.